Zaterdag 13 september 2025: Open Monumentendag
Het thema is dit jaar: ‘Erfgoed en Architectuur’, gebouw(d) om te blijven.
Openingstijden: van 10.00 – 16.00 uur.
Te bezichtigen zijn de boerderij van Lou en Nel Klaver op Westerstraat 67 te Sijbekarspel en de Protestantse kerken van Sijbekarspel en Benningbroek. De historische vereniging is actief op onderstaande adressen:
Stolpboerderij Westerstraat 67, Sijbekarspel
Na dendrochronologisch onderzoek in 2024 door Dieuwertje Duin van de Archeologische Dienst is gebleken dat het hart van deze boerderij heel oud is. Het zware hout van het vierkant stamt al uit de middeleeuwen. Eén vierkantspaal dateert uit 1491, een andere uit 1512. Ze zijn afkomstig van een ander groot gebouw. Het onderzoek loopt nog om te achterhalen wanneer het vierkant is geplaatst. De boerderij is redelijk in oorspronkelijk staat. Te zien zijn de paardenstal, koegang en het vierkant. Tijdens Open Monumentendag vertellen de eigenaren graag meer over de historie. Er wordt een film vertoond hoe de dendrochronoloog te werk ging. In de koegang is een opstelling met keramiek en op het erf staan oude trekkers en landbouwmachines. Tevens worden dorpsfilms uit 1939, 1954 en 1965 vertoond.
Protestantse kerk, Westerstraat 42, Sijbekarspel
Aansluitend op het thema is een fietsroute samengesteld door Sijbekarspel en Benningbroek. Deze voert u langs meer of minder opvallende gebouwen die de tand des tijds hebben doorstaan; gebouwd om te blijven! De route ligt voor u klaar in de kerk in Sijbekarspel.
Verder is hier veel aandacht voor architect A.T. van Wijngaarden, stadsarchitect van de gemeente Medemblik in de tweede helft van de 19e eeuw. Van zijn hand zijn in onze omgeving veel beeldbepalende gebouwen in eclectische stijl te herkennen.
Gerard de Vries schreef er een boek over en geeft drie lezingen:
10.30 uur – A.T. van Wijngaarden: Stadsarchitect van Medemblik (1845-1900) en van gebouwen in Sijbekarspel/Benningbroek.
12.30 uur – Van Wijngaarden’s bouwkunst in Midwoud: Raadhuis en andere gebouwen.
14.30 uur – Van Baksteen tot Penseel: Gebouwen van Van Wijngaarden in beeld.
Na afloop van elke lezing verloot Gerard een van zijn boeken.
De buurtcommissie verzorgt een Boekenmarkt en er wordt koffie en thee geschonken.
Meer uitgebreide informatie over Open Monumentendag leest u in de Open Monumentenkrant die begin september door de Gemeente Medemblik huis-aan-huis wordt verspreid.
Wij hopen u te mogen begroeten bij onze activiteiten.